Ugotuj te sześć warzyw, aby uzyskać jeszcze większe korzyści zdrowotne

“Gotować czy nie gotować?” był przedmiotem gorącej debaty wśród niektórych zwolenników zdrowej żywności. Osoby uzależnione od surowej żywności twierdzą, że jedzenie w ich najbardziej naturalnym stanie jest odpowiedzią na wszystkie nasze problemy i choroby, w tym raka. Wierzą, że gotowanie niszczy niezbędne witaminy, żywe enzymy i przeciwutleniacze niezbędne dla naszego zdrowia.

Nikt nie zakwestionuje faktu, że dodanie do naszej diety większej ilości ekologicznych owoców i warzyw ma zasadnicze znaczenie dla ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia, a chodzenie na surowo nie zawsze jest najlepszą opcją.

Badanie opublikowane w British Journal of Nutrition wykazało, że ludzie, którzy stosowali dietę ściśle surową mają normalne poziomy witaminy A i beta-karotenu, ale niski poziom antyoksydacyjnego likopenu. Jak donosi Scientific American, wysoki poziom likopenu wiązał się z niższym ryzykiem raka i ataków serca. Według Rui Hai Liu, profesora nauk o żywności na Cornell University, likopen może być jeszcze silniejszym przeciwutleniaczem niż witamina C.

Wygląda na to, że niektóre warzywa potrzebują trochę ciepła, aby uwolnić swoją roślinność. Większość roślin ma twardą strukturę komórkową. Lekkie gotowanie tych pokarmów ułatwia organizmowi rozkładanie grubych ścian komórkowych rośliny, dzięki czemu składniki odżywcze są bardziej dostępne dla absorpcji.

Czytaj dalej, aby odkryć sześć zdrowych potraw gotowanych.

1. Szparagi
Lekko gotujące się włócznie ze szparagami ułatwiają organizmowi wchłanianie witamin zwalczających raka, takich jak witamina A, C i E, a także kwasu foliowego. Ponadto zgłaszano zwiększone poziomy przeciwutleniaczy, w szczególności kwasu ferulowego podczas gotowania tego warzywa.

2. Marchew
Beta-karoten to mieszanka nadająca marchwiom intensywny pomarańczowy kolor. Organizm przekształca beta-karoten w witaminę A, która ma kluczowe znaczenie dla widzenia, reprodukcji, wzrostu kości i zdrowia układu odpornościowego.

Marchewki są jednak mocnymi warzywami i nie oddają tak szybko składników odżywczych. Aby uzyskać jak najwięcej z twojej marchewki, naukowcy z University of Arkansas radzą, że wyższe poziomy beta-karotenu są uzyskiwane podczas gotowania marchewki.

3. Grzyby
Według Andrew Weil, M.D., grzyby są niestrawne, gdy są niegotowane. Powiedział, że gruntowne ich podgrzewanie uwalnia zawarte w nich składniki odżywcze, w tym witaminy z grupy B, białka i minerały, a także związki nie występujące w innych produktach.

4. Dynia i inne zimowe squash
Niewiele osób zjada surową dynię, chyba że jest przez sokowirówkę, a to jest w porządku, ponieważ okazało się, że gotowana dynia jest bardziej pożywna. Podobnie jak marchew, dynie potrzebują odrobiny ciepła, aby przełamać twardsze ściany komórkowe i uwolnić ich roślinność.

5. Szpinak
Kwas foliowy, witamina C, niacyna, ryboflawina i potas są bardziej dostępne w surowym szpinaku. Jednak lekko gotujący się szpinak zwiększa poziom witaminy A i E, błonnika, cynku, tiaminy, wapnia, żelaza i białka – a także niezbędnych karotenoidów, takich jak beta-karoten, luteina i zeaksantyna.

6. Pomidory
Podczas gotowania pomidorów zmniejsza się poziom witaminy C, a także sprawia, że ​​likopen jest bardziej dostępny dla organizmu. Jak wspomniano wcześniej, likopen wiąże się z niższym ryzykiem raka i ataków serca. Witamina C jest obfitą witaminą, więc jest warta straty.

Jak widać, surowy nie zawsze jest najlepszy. Jednakże, jeśli uwielbiasz sałatki z pomidorów lub szpinaku i nie możesz ich znieść, nie oznacza to, że powinieneś przestać je jeść. Niezależnie od tego, czy lubisz warzywa surowe czy gotowane, najważniejsze jest to, że jesz je na pierwszym miejscu.


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.