Jak zostać sommelierem

Jeśli wierzysz, że wino jest eliksirem bogów i chciałbyś przyjąć misję pomagania innym ludziom podekscytować się winem, możesz rozważyć zostanie sommelierem. Sommelier, znany również jako steward winny, pomaga w przygotowaniu posiłku, które jest o wiele bardziej doskonałe, proponując wino do każdego posiłku. Od płynnego akompaniamentu do lotu sera do win, aby oczyścić paletę do doskonałego wina deserowego, zadaniem sommeliera jest wiedzieć, które wino jest właściwym winem i dlaczego.
Czym jest sommelier?

Sommelier jest ekspertem od wina, przeszkolonym we wszystkich aspektach usług winiarskich, a także w parowaniu żywności i wina. Większość sommelierów pracuje w eleganckich restauracjach, a czasami zajmuje się podłogą w tych restauracjach. Obowiązki mogą się różnić w zależności od miejsca, w którym pracują, ale generalnie rzecz biorąc, specjaliści od wina są odpowiedzialni za:

Parowanie win z jedzeniem
Utrzymywanie i aktualizowanie obszernych list win
Polecanie wina w oparciu o paletę klienta i przedział cenowy
Prowadzenie inwentaryzacji wina, zamawianie wina i sprawdzanie przesyłek
Negocjowanie cen zakupu wina i ustalanie cen restauracyjnych i detalicznych / marży zysku
Dotrzymywanie kroku trendom związanym z winem i żywnością oraz rozwojem branży
Wychowywanie ludzi na temat wina

Oferty pracy Sommelier można znaleźć w:

Eleganckie restauracje
Dystrybutorzy wina / hurtownicy
Pokoje do degustacji wina
Detaliści win
Hotele i kurorty
Statki wycieczkowe
Placówki dydaktyczne

Certyfikacja sommeliera i wymagania edukacyjne

Chociaż formalne wykształcenie nie jest wymagane, Biuro Statystyki Pracy (BLS) wskazuje, że sommelier bez referencji może mieć trudności ze znalezieniem pracy. Zasadniczo programy i kursy sommelier można znaleźć w szkołach kulinarnych i szkołach wyższych oraz na uniwersytetach z programami gościnności. Wiele organizacji oferuje kursy przygotowawcze, które stanowią wprowadzenie do wina i są zazwyczaj przeznaczone dla profesjonalistów z branży restauracyjnej lub entuzjastów win. Na przykład amerykański kurs winiarstwa i winifikacji Sommelier to dogłębny, 24-tygodniowy kurs akademicki obejmujący następujące tematy:

Odmiany winogron
Klimat i geografia
Techniki uprawy winorośli i produkcji wina
Statystyka przemysłu glebowego
Parowanie żywności
Techniki niewidomych degustacji

Certyfikacja jest polecana osobom zainteresowanym zostaniem sommelierem. W programie certyfikatów od Sommelier Society of America będziesz smakować ponad 120 win, które sprzedają w sumie 6000 USD przez 21 tygodni. Inne kursy są bardziej intensywne i można je ukończyć w ciągu zaledwie 11 tygodni. Nawet tego rodzaju kursy certyfikatów mogą pozostawiać pewne podstawy odkryte, jeśli chodzi o role i obowiązki profesjonalnego sommeliera, który próbuje wyrobić sobie markę w branży. Sąd Mistrza Sommelierów – uważany za najważniejszy organ egzaminacyjny na świecie – ma cztery różne oznaczenia, jeśli chodzi o edukację sommelierów:

Wstępny kurs sommeliera i egzamin
Certyfikowany egzamin sommeliera
Zaawansowany kurs sommeliera i egzamin
Egzamin dyplomowy sommelier Master

Aby zostać certyfikowanym sommelierem, sąd sędziego Sommeliersa wymaga zatrudnienia w branży winiarskiej przez co najmniej trzy lata. Proces certyfikacji obejmuje opłatę, pisemny egzamin teoretyczny, praktyczny egzamin z usługi winiarskiej i degustację dwóch win. W ciągu 40 lat, kiedy organizacja zarządzała egzaminami, tylko 170 osób zdobyło tytuł Master Sommelier, który jest uznawany za najwyższy autorytet na świecie.
Sommelier wynagrodzenia i perspektywy pracy

Chociaż BLS nie zbiera danych na temat sommelierów ani nie przedstawia konkretnych prognoz zatrudnienia dla tej pracy, większość z nich jest zatrudniona w eleganckich restauracjach. Jest to bardzo niszowa rola w niszy branży restauracyjnej, dlatego wzrost liczby miejsc pracy będzie prawdopodobnie poniżej średniej.

Wynagrodzenie dla sommelierów jest bardzo zróżnicowane w zależności od rodzaju zakładu, szkolenia i doświadczenia. BLS nie zbiera danych o wynagrodzeniach dla sommelierów, ale raportuje statystyki wynagrodzeń zebrane przez Master Court of Sommeliers. Sommelierzy z ograniczonym doświadczeniem mogą zarobić około 28 000 $ rocznie, ale Mistrz Sommelier może zarobić od 80 000 do 160 000 $.

Ogólnie rzecz biorąc, sommelier wymaga miłości do wina i chęci dzielenia się tą wiedzą z innymi. Jeśli brzmi to tak, jak to jest zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe, a następnie ustaw następny lot – jesteś już na najlepszej drodze do zostania sommelierem.


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.